ОТДЕЛЯМЕ В ПЪТИ ПОВЕЧЕ ЗА АВТОМОБИЛА , ОТКОЛКОТО ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И ЖИВОТОЗАСТРАХОВАНЕ
Отделяме около шест пъти повече за ремонт и поддръжка на автомобила си, отколкото плащаме за собственото си здраве.
Българинът плаща 1267 лв. за колата си. В тази сума се включват задължителните застраховки и данъци, както и винетките – със средна стойност 670 лв., смяната на гуми (два пъти годишно), които излизат на водачите около 100 лв., и смяната на масла и филтри, струващи на собствениците също приблизително 100 лева. Годишните ремонти обикновено са между 300 и 500 лв., ако автомобилът няма сериозни повреди. Не се включват средствата за гориво, които при пробег 20 000 км са около 5 000 лева.
Заделяме едва 212 лева за здравеопазване. Съпоставката между двете суми на годишна база показва, че българинът отделя близо шест пъти повече средства за поддръжката на автомобила, отколкото за своето собствено здраве.
За животозастраховането цифрата е нищожна – 35 лв. (17,6 евро) средно на година. За сравнение европеецът плаща по 1072 евро годишно за полицата „Живот”. Най-много за тази застраховка отделят в Швейцария, където средната премия е близо 3200 евро годишно. След тях се нареждат Дания с 3000 евро и Швеция с 2400 евро. В дъното на класацията след България се нареждат само Турция и Румъния.
Какъв е смисъла от застраховката „Живот” ?
В периода, в който човек работи, се очаква неговото благосъстояние непрестанно да се повишава. В това време той би следвало да натрупа един чувствителен по размер капитал, с който да може да обезпечи начина, по който ще живее, след неговото пенсиониране. Ето тази пропаст, която се отваря между стандарта ни на живот, преди да се пенсионираме и след това, има нужда да бъде запълнена.
Проблемът се състои в това, че докато работим, могат да ни се случат цяла серия от събития – да бъдем възпрепятствани да работим за кратко, за дълго или за окончателно или може просто в един момент да нямаме възможността повече да носим благо за себе си и за нашите близки.
Плащат ли застрахователите ?
Изплатените претенции от животозастрахователите през 2013 г. са в размер на 117.268 млн. лв., с което се отчита увеличение от 10.8 % спрямо 2012 година. За периода 2003 – 2012 г. у нас са изплатили близо 750 млн. лева обезщетения по полици „Живот”.
Колко струва застраховка „Живот” ?
Ако на новородено дете бъде сключена детска застраховка и близките му внасят по 50 лв. месечно, при навършване на 21-годишна възраст то ще разполага с минимум 12 500 лева. Ако човек продължи да внася по 50 лв. месечно, до 65-годишна възраст той ще е натрупал над 138 хил. лева.
Статистиката у нас сочи, че нараства процентът на пострадалите при пътни инциденти. Не са малко и случаите на потърпевши от трудови злополуки или сериозни заболявания. В най-трудните моменти от живота – при злополука, заболяване, необходимост от обезпечаване на близките, полицата „Живот” осигурява необходимите средства.
Кои са факторите за развитие на застраховането у нас ?
Пътят за развитие на застрахователния пазар у нас еднозначно минава през повишаване на застрахователната грамотност, подкрепена от платежоспособно потребителско търсене.
В развитите европейски страни животозастраховането изпреварва като резултат автомобилното застраховане. Както по-горе стана ясно, че в България е точно обратното.
В днешно време и животът, и автомобилите се движат все по-бързо. Но все пак в рамките на един живот човек може да има много коли, докато обратното няма как да се случи. Когато започнем да си даваме ясно сметка за това, тогава и животът ще изпревари колата.
- E-mail: office@netinsbrokers.com
- Тел.: 02/851 18 87