ЗАСТРАХОВКИ „ЖИВОТ“ ИЗМЕСТВАТ ВЛОГОВЕТЕ
Ниските лихви на банковите депозити раздвижват не само пазара на имоти, но и другите варианти за спестяване. През 2015 г. се отчита бум на застраховките „Живот“, които носят и спестовен елемент. Приходите на животозастрахователните компании нарастват с 15,2% до общата сума от 392,4 млн. лв., сочат данните на Комисията за финансов надзор за 2015 г. Най-голям ръст от 63% има при застраховките „Живот“, свързани с инвестиционен фонд. Премийните приходи на компаниите от тези полици са нараснали с 10,4 млн. лв. до 27 млн. лв.
Сумата не е голяма, но сериозният ръст е показателен за желанието на хората да намерят алтернативни варианти за спестяване. При рисковите застраховки „Живот“ (с покритие само на риска „смърт“) през 2015 г. има ръст на премийните приходи с 30% до 64,7 млн. лв. А при застраховките за пенсия или рента премийните приходи се увеличават с 28%, или с близо 15 млн. лв. до 67,4 млн. лв.
Сумите, които се влагат в застраховки „Живот“, не са големи на фона на общия размер на депозитите в банките. Но както и на пазара на имоти, така и при спестовните полици се отчита сериозно раздвижване в резултат на падащите лихви на банките.
При общозастрахователния пазар също има ръст. Общият размер на премийните приходи нараства с 9,5% до 1,57 млрд. лв. Но този ръст е много по-малък отколкото при полиците „Живот“. Като при задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на шофьорите събраните премийни приходи се увеличават със 7% до 580,66 млн. лв. При полиците „Каско“ има ръст с 12,16% до 483,8 млн. лв. Печалбата след данъци на застрахователните компании, специализиращи в общото застраховане, през 2015 г. скача 4,1 пъти до 54,03 млн. лв.