ПОЗНАВАМЕ ЛИ ДОСТАТЪЧНО ДОБРЕ ЗАСТРАХОВКА ГРАЖДАНСКА ОТГОВОРНОСТ?
Макар и да не ни се иска, понякога се случва по време на път да станем част от ПТП. Тогава се сещаме, че имаме застраховка “Гражданска отговорност”, която да покрие причинените вреди. Какво трябва да знаем обаче за тази застраховка и за какво да внимаваме?
Застраховка „Гражданска отговорност” е задължителна и обезщетява пострадалите при пътно транспортно произшествие, за сметка на виновника за ПТП. Пострадалият отделно може да заведе дело за нанесени вреди. Изплатеното обезщетение от застрахователя в никакъв случай не изключва съдебен процес срещу причинителя на ПТП.
Правата по договора са в сила пет годни от момента на настъпване на произшествието и застрахованият трябва да запази всички документи във връзка с ПТП за да може да се докаже валидността на застраховката. Пострадалият има право да предяви иск директно към застрахователя на причинителя на произшествието. За тази цел е необходим протокол от КАТ за ПТП и медицинско свидетелство, удостоверяващо настъпилите здравословни проблеми в резултат на произшествието.
Когато липсва сключена „Гражданска отговорност” обезщетението се изплаща от Гаранционния фонд. Последният изплаща обезщетения за вреди, както и смърт и телесни повреди при произшествие в България от незнайно МПС. Освен това покрива вреди от МПС доставено в България без да има регистрация, ако е било придобито в 30-дневен срок и собственикът му няма сключена „Гражданска отговорност”. Фондът изплаща обезщетение и когато произшествието се е случило в България, но МПС обикновено е в трета държава, а водачът няма гранична застраховка, или сертификат „Зелена карта”. Фондът изплаща обезщетения за произшествия в България от откраднато МПС или друго престъпление по закона. Гаранционният фонд обезщетява и по задължителната застраховка „Злополука”, когато превозвачът няма застраховка.
При ПТП или смяна на собственика, застрахованото лице трябва да уведоми застрахователя си в 7-дневен срок. Това е наложително, тъй като договорът за „Гражданска отговорност” не се прекратява. Новият собственик има обаче право да прекрати договора и да използва услугите на друг застраховател.
Застрахователят има право да получи от виновника за произшествието обратно изплатените обезщетения (право на регрес), ако водачът е управлявал без документи, с положителна проба за алкохол над 0.5 промила или наркотици. Също така застрахователят има право на наказателна мярка ако шофьорът е избягал от местопроизшествието, което се тълкува като опит да не бъде направено алкохолно или наркотично освидетелстване.
Застраховката може да бъде платена наведнъж, или на вноски. Избраният начин се вписва в полицата. При забавяне на плащанията, застрахователят може да прекрати договора 15 дни след срока на вноската. Но ако настъпи ПТП в този срок, договорът се прекратява автоматично, виновникът заплаща всички разходи настъпили вследствие на ПТП и подлежи на административно наказание. То е в границите на 400- 600 лева за частни лица и 2000-5000 лева когато лицата са юридически обекти.
При загуба на застрахователната полица трябва да се свържете с удобен за вас център на застрахователната ви компанията, или пък със застрахователния брокер, който е извършил сделката. Застрахователните длъжностни лица ще ви издадат заверен нов дубликат на вашата застрахователна полица.
За пълно съдействие и възникнали въпроси може да се обърнете към нашите професионални консултанти на 0700 359 07.