ЗЕМЕДЕЛСКА ГРИЖА ЗА СЕЛСКОСТОПАНСКИТЕ КУЛТУРИ И РЕКОЛТА
Лятото е сезон на летните бури и градушки. Статистиката показва, че едва 1% земеделски стопани застраховат продукцията си. В момента това се прави предимно при финансиране по еврофондовете, защото застраховката е задължителна.
Бюджетът, който бе гласуван от Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ за 2017 г. , по Схемата за държавна помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция, е 1,5 млн. лева. С решение, този бюджет е увеличен с 1 млн. лева. Така общата сума, с която ще се подпомогнат стопаните през тази година, нараства от 1,5 млн. лева на 2,5 млн. лева. С допълнително отпуснатите 1 млн. лева по Схемата повече земеделски стопани ще могат да се възползват от финансовата подкрепа.
Целта на подпомагането е да се насърчат малките и средни предприятия и земеделските стопани, които отглеждат плодове, зеленчуци, етерично-маслени култури и тютюн, доброволно да застраховат селскостопанската си продукция срещу неблагоприятни климатични събития. Помощта се предоставя под формата на заплащане на застрахователни премии на земеделски стопани при застраховане на продукцията. Максималният размер на финансирането, което може да получи един земеделски стопанин, е до 65% от стойността на застрахователната премия.
Заявления за кандидатстване по схемата ще се приемат до изчерпване на ресурса, но не по-късно от 31 август 2017 г. Стопаните трябва да представят застрахователните си полици в отделите „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане“ на областните дирекции на ДФ ”Земеделие” до 29 септември. Срокът за сключване на договорите и изплащането на помощтта е до 15 декември 2017 година.
Също така държавен фонд „Земеделие“ разпределя финансов ресурс от 2,1 млн. лева по Схемата за държавна помощ за компенсиране на загубите на земеделски стопани в резултат на природни бедствия или неблагоприятни климатични условия, настъпили през 2016 г.
На подпомагане подлежат стопани, които притежават констативни протоколи за 100% пропаднали площи със земеделски култури за стопанската 2016 г. в резултат на неблагоприятни климатични условия – измръзване, осланяване, наводнение, преовлажняване, градушка и суша.
С държавната помощ ще се компенсират до 80% от действителните разходи за отглеждане на плодове, зеленчуци, царевица за зърно и за силаж, грах за зърно и едногодишни бобови култури, памук и други култури през изминалата стопанска година. Обезщетението за зърнени, фуражни и технически култури е 50%, а за зимна маслодайна рапица – 30%.