СТАБИЛНОСТ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИЯ СЕКТОР И ПЕНСИОННИТЕ ФОНДОВЕ
Застрахователният сектор и допълнителното пенсионното осигуряване в България са стабилни показват прегледът на активите на пенсионните фондове, прегледът на баланса на застрахователите и презастрахователите и стрес тестовете на застрахователния сектор.
Комисията за финансов надзор публикува докладите с данни за резултатите от прегледа на активите на пенсионните фондове в България и прегледа на балансите на застрахователите и презастрахователите, както и данни с резултатите от проведените стрес тестове на застрахователите и презастрахователите. Данните за резултатите са предоставени от независимите външни експерти и обобщени от международна консултантска компания.
Прегледът повишава надеждността в индустрията и позволява на дружествата и на КФН да насочат по-успешно усилията си към слабите места. Българският застрахователен сектор покрива повече от 100% от капиталовите изисквания.
За 13 дружества общата стойност на допустимите собствени средства, покриващи капиталовото изискване за платежоспособност и/или минимално капиталово изискване към 30 юни 2016 г. са били недостатъчни.
Въпреки това следва да се отбележи, че тези дефицити са сравнително ниски по отношение на капиталовите изисквания и допустимите собствени средства в застрахователния сектор.
От тринадесетте дружества, които са имали дефицит към 30.06.2016г., 7 застрахователя са предприели необходимите действия за увеличаване на собствените си средства до изискуемото ниво в съответствие с резултатите от прегледа на баланса. Друга част от останалите дружества също са предприели действия, които са довели до засилване на тяхната капиталова база, въпреки че това все още не е напълно достатъчно.
Тези действия включват увеличаване на капитала, привличане на подчинен дълг, както и продажба на финансови инструменти.
Допълнителното пенсионно осигуряване в България е устойчиво. Активите на пенсионните фондове са налични и се съхраняват от банките-попечители в съответствие с нормативните изисквания.
Резултатите показват устойчивост на сектора по допълнително пенсионно осигуряване. Активите на пенсионните фондове са налични и се съхраняват от банките-попечители в съответствие с нормативните изисквания. Не са установени отклонения от приложимата регулаторна рамка по отношение на прегледа на инвестициите в свързани лица. Общото заключение на независимите външни експерти е, че пенсионноосигурителните дружества са спазили регулаторните изисквания при извършването на оценките на активите на пенсионните фондове.
Прегледът на активите на пенсионните фондове в България обхвана всички 18 фонда за допълнително задължително пенсионно осигуряване (универсални и професионални) и всички 9 фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване. Общата стойност на проверените активи възлиза на над 93 на сто от активите на фондовете.
Предлаганите корекции се отнасят до две категории активи, притежавани от част от пенсионните фондове, които се дължат на различия в подхода при оценяване на инвестиционните имоти, извършено от различните лицензирани независими оценители, и при определяне размера на рисковата премия за някои емисии корпоративни облигации, което се дължи на прилагания индивидуален и по-консервативен подход от страна на външните експерти. КФН ще поиска от дружествата корекциите да бъдат отразени в изчисляване на нетната стойност на активите към референтната дата, като тези корекции следва да бъдат потвърдени от одиторска проверка в съответствие с принципите на международните стандарти за финансово отчитане и отразени във финансовите отчети на пенсионните фондове за 2016 г.