5 ОСНОВНИ ГРЕШКИ ПРИ СКЛЮЧВАНЕ НА ЗАСТРАХОВКА ЖИВОТ
Застраховката Живот е необходима, за да защити и подсигури семейството ти, в случай на загуба на живот.
Застраховката Живот може да се окаже сложен избор: има толко много продукти и възможности за избор, кой да избереш за бенефициент и какво точно покритие да добавиш.
Някои често срещани заблуди и грешки при сключване на животозастрахователни полици могат да доведат до подзастраховане, да имаш неправилните покритие, което води до спад в жизнения ти стандарт.
Ето и петте най-големи грешки при сключване на застраховка Живот, които трябва да се избягваш.
1. Да нямаш достатъчно покритие — да бъдеш не напълно застрахован
Много хора не са сигурни какво да включва застраховката Живот, за да защитят тези, които те оставят след себе си.
Проучванията показват, че българските домакинства са неадекватно застраховани и младите двойки с деца обикновено подценяват предимствата от животозастраховане.
Някои от най-често срещаните причини да сме подзастраховани включват:
- Счита се, че застраховката Живот е твърде скъпа или сложна.
- Неточно изчисляване на издръжката свързана с потребностите на децата.
- Работата, която върши съпруг/а, гледащи децата у дома не се отчита като разход за покриване.
- Не се покрива дохода на съпруг/а, които също получават заплата.
Може да провериш от каква застраховка Живот имаш нужда с помощта на професионалните консултантски услуги предлагани от Нетинс Брокерс.
Когато попълваш заявление за животозастраховане и определяш, каква точно полица трябва да сключиш, помисли дали би била достатъчна, за да покрие разходите за:
- Погребение или кремация
- Сметки или погасяване на задължения
- Грижа за деца до навършване на пълнолетие
- Образование за деца
- Ипотечни плащания или изплащане на дом
- Сигурност при пенсиониране
- Поддържането на текущия начин на живот на семейството ти
2. Да закупиш застраховка Живот преди да се нуждаеш от нея
Застраховката Живот е едно от важните неща, които всеки вярва, че трябва да притежава.
Ако си неженен/ неомъжена, без деца които да издръжаш, най-вероятно имаш нужда само от основно покритие, с което да се платят разходите при загуба на живот, за да не бъдеш в тежест на родителите, братята или сестрите си.
Ако имаш съпруг/а, деца и ипотека, тогава имаш нужда от допълнителни покрития. Може да мислиш, че застраховката Живот е по-евтина, когато си по-млад и да решиш да я сключиш в мадините си.
Премиите по полиците са наистина по-евтини за по-младите и по-здрави хора, защото е статистически по-вероятно те да живеят по-дълго преди да се наложи да използват застраховката. Въпреки това, тъй като е по-малко вероятно един млад човек да се нуждае от застраховка, плащането на премии през двадесетте години от живота ти, може да бъде загуба на пари.
Като основно правило е добре да се изчака по-дълго, за да се закупи застраховка Живот, особено ако си неженен/ неомъжена или ако никой не би бил обременен финансово в случай на твоята смърт.
3. Закупуване на застраховка Живот от различни източници
Някои хора считат, че ще бъдат по-добре защитени, ако купят застраховка от различни източници.
Ето и някои примери:
- Банките обикновено предлагат застраховка Живот по ипотечен кредит, която ще изплати ипотеката в случай на смърт.
- Авиолиниите предлагат застраховка Живот, при смърт или сте пострадали в самолетна катастрофа.
- Компаниите за коли под наем и дори компаниите за кредитни карти предлагат различни застрахователни планове за покриване на техните разходи.
Да плащаш за застраховка чрез всички тези алтернативни източници е прекалено скъпо.
Една стандартна срочна или доживотна полица би покрила тези разходи (ипотека, вноски за кола, пътни произшествия, задължения по кредитни карти) при значително по-ниска цена.
Някои експерти твърдят, че е най-добре потребителите да закупуват застраховка Живот само от застрахователи и застрахователни брокери.
4. Да забравиш да прегледаш или актуализираш полицата редовно
Застраховката Живот не трябва да бъде сключена и забравена до настъпването на трагичен случай. Много събития в живота дават основание застраховката да бъде преразгледана.
Често бивши съпрузи са бенефециенти по полиците или впоследствие родени деца не фигурират като бенефициенти. Преглеждай и актуализирай своята полица след събития като раждане на дете, брак или развод.
Също така, полицата е добре да се актуализира и при смъртта на бенефициент. Като цяло, разумно е да се прави преглед или актуализиране на застраховката на всеки три години.
Ако имаш срочна застраховка, не забравяй до кога е срокът да подновиш полицата своевременно, за да избегнеш пропуски в покритието.
5. Избор на бенефициенти, които са непълнолетни или неспособни да вземат финансови решения
Въпреки че непълнолетни деца или внуци е най-вероятно да бъдат крайните получатели на голяма част от изплащането на застраховката Живот, те не трябва да бъдат избирани за бенефициенти.
Непълнолетните деца обикновено са твърде емоционално несигурни, за да боравят с големи суми пари. В допълнение, държавите и големи застрахователни компании не изплащат на непълнолетни големи обезщетения при смърт.
Друго съображение е да се избегне избирането за бенефициенти на лица с умствени или други увреждания, които не са в състояние да взимат самостоятелно сложни финансови решения.
Вместо това, по-добре да се създаде тръст за непълнолетни бенефициенти или такива с увреждания и да се посочи тръстът като получател на изплащането на застрахователната полица. С такъв тръст, можеш конкретно да определиш условията и ограниченията за плащане на обещетение към бенефициента или във връзка със съответните грижи за бенефициента.
За плащане по обещетение, което е по-малък размер, помисли за вариант на споразумение, чрез което парите се изплащат в продължение на период от време, а не под формата на еднократна сума.
Запиши твоята безплатна консултация в офисите на Нетинс Брокерс на 02/8511 887
www.netinsbrokers.com