КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ЗАСТРАХОВКА „ЗЛОПОЛУКА“?
На голяма част от нас, за нещастие, се е случвало да си счупят крак, ръка или да претърпят друг инцидент, който да доведе до увреждане на здравето. Ето защо е добра идея да сключа застраховка “Злополука”, която напоследък е много актуална и голяма част от застрахователните компании предлагат.
За какво се сключва застраховка “Злополука”?
Договорите за застраховка “Злополука” се сключват срещу събития, свързани с живота, здравето различни заболявания или телесни повреди, настъпили след сключване на застраховката. Този вид застраховка е доброволна и можете да се застраховате, само ако желаете.
Кой може да се застрахова?
Застраховка “Злополука” се сключва само в полза на физическо лице (човек), като тя може да бъде индивидуална или групова. Груповите застраховки се сключват най-често от работодатели с цел застраховка на работниците/служителите от определени рискове. Групова застраховка може да се сключи и за ученици, когато отиват на екскурзия например.
Застраховка на трето лице и застраховка в полза на трето лице
Вие можете да сключите т. нар. договор за застраховка злополука върху трето лице, с който да застраховате срещу злополука, засягаща здравето или телесната цялост на ваш приятел, дете или родител например. При този договор ако се случи нещо с третото лице, застрахователят трябва да изплати на вас съответната сума.
Възможно е да застраховате вашия живот или здраве в полза на трето лице. Например вие сте лице, което работи с отровни химикали, които създават реална опасност да увредят здравето ви. Можете да сключите договор за застраховка “Злополука” в полза на вашите деца.
Задължителна застраховка “Злополука”
На всеки от нас се е случвало да пътува с градски транспорт. Обърнали ли сте внимание, че на голяма част от билетите изрично е упоменато, че този билет е нашата застраховка. В момента, в който си закупим билета, ние сключваме договор за застраховка с компанията, която осъществява превоза. Превозвачите, които извършват обществен превоз на пътници, когато началната и крайната точка на пътуването са на територията на Република България, са длъжни да сключат и поддържат задължителна застраховка “Злополука” на пътниците. Тук отново обект на застраховане са здравето, животът и телесната цялост на пътниците в средствата за обществен превоз. Отговорността на застрахователя за изплащане на застрахователната сума или на съответната част от нея се поражда само в случаите, когато вследствие на злополука, е причинена смърт или трайна загуба на работоспособност на пътник. Минималната застрахователна сума по задължителната застраховка “Злополука” на пътниците за всяко събитие за всеки пътник е 20 000 лв.