400 ЛЕВА СРЕДНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПО „ГРАЖДАНСКА ОТГОВОРНОСТ“
Колко ще получите, ако пострадате при катастрофа или автомобилът ви е претърпял щета? По закон лимитите на обезщетенията по „Гражданска отговорност“ за неимуществените щети (смърт, трайна неработоспособност и др.) в момента са от 2 до 10 млн. лева, а по имуществени – до 2 млн. лева. Тези тавани все още не са достигани у нас. В момента например средното обезщетение по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ е около 400 лв.. По доброволната застраховка „Автокаско“ сумите достигат до около 700 лева.
Размерът на обезщетенията, определен в законодателството, е предостатъчен. Като цяло цените на материалните щети по автомобилите се приравниха до европейските стандарти. По отношение на неимуществените вреди обаче е нужно да се прецезира законодателството, а не да се вдигат лимитите.
Дълги години у нас имаше тенденция хората да застраховат колата, но не и дома си. В последно време нещата малко се измениха, като при това грижата за дома не измести автомобила от приоритетите на българина. В последните години обаче се задълбочава проблемът с „хитруването“ при задължителната полица „Гражданска отговорност“ когато застраховката се сключва на разсрочено плащане, но след първата или втората вноска клиентът „забравя“ да плати. Обяснението на брокери е обедняването на населението заради финансовата криза.
Доста хора застраховат автомобилите си по „Гражданска отговорност“, само заради задължителния характер на полицата и последващите санкции. Тъй като сумата, която трябва да платят накуп им се вижда много висока, предпочитат да платят разсрочено. Масово след като платят една или две вноски спират да изплащат задължението си, а полиците автоматично се прекратяват. Това е характерно не само при автомобилните застраховки, но и при всички останали.
Промяна в Кодекса за застраховане е напълно достатъчна, за да се регулира сектора и да се направи автомобилното ни застраховане близко до западноевропейското в частите, в които изоставаше. Освен това ще се регламентират доста спорни точки, които до момента се тълкуваха многостранно от адвокати, компании и клиенти. Идеята на промените е това да се избегне и да се стесни контактът между застраховател и клиент. Така решенията ще се вземат на доброволни начала на базата на изготвена скала. Подобни системи са разпространени в много държави. Такъв нормативен акт не може да задължи изцяло клиента да го приеме и да няма последващ иск, но ако все пак има някакви параметри ще бъде много по-лесно.