РИСКОВЕТЕ ЗА НЕПЛАТЕНИ СМЕТКИ И ТАКСИ НА ИМОТ, ПРИДОБИТ ПРИ ТЪРГ
Вече сте горд собственик на имот, закупен чрез съдия-изпълнител на добра цена. И сега ви предстои да влезете във владение на новото си жилище. Но има вероятност старият собственик да не е платил режимните си задължения и такси за входа. Трябва ли за пускане на нови партиди за ток и вода да са платени старите? Ами от кого домоуправителят ще търси неплатените такси за входа? Как следва да постъпим, ако се намираме в това положение?
Като цяло, старите задължения на когото и да е, въобще не ви интересуват, било то за ток, вода, парно, вход и т.н. Вие сте длъжни само в двумесечен срок да декларирате придобиването на имота в общината – отдел „Местни данъци и такси“.
С документа за собственост, в случая това е постановлението за възлагане, отивате в съответните дружества и заявявате, че желаете да сключите договори с тях, респективно да открият партиди на ваше име. Нямат право да ви откажат, което обаче не пречи да се пробват, за да могат да си съберат парите от вас. Особено, ако всичко е в устна форма. Именно затова винаги подавайте заявления, молби и др. в писмена форма с входящ номер. Колкото до предишни задължения на техен клиент, има си ред, по който да си търсят дължимите суми и това става в съда.
С неплатените такси за входа и минали ремонти нещата стоят по почти същия начин. Юристът допълва, че етажната собственост винаги може да се снабди с изпълнителен лист срещу предишния собственик и да си вземе парите. От вас няма как да ги вземат по съдебен ред. Могат да ги вземат, само ако решите да плащате доброволно.