ДЪРЖИМ ОБЩИНАТА ОТГОВОРНА, АКО КОЛАТА НИ СЕ СЧУПИ В ДУПКА НА ПЛАТНОТО
Ако автомобилът ни се счупи заради дупки или други неизправности по пътя и нямаме застраховка „Автокаско”, можем да заведем иск срещу общината. Ако пък имаме застраховка „Автокаско”, има вариант след като застрахователят ни е изплатил обезщетението по нея, самият той да заведе дело срещу общината. Такива дела има доста и в повечето случаи те се печелят или от пострадалите, или от застрахователните компании.
В случаите, когато няма застраховка е много важно да се сдобием с протокол за пътнотранспортно произшествие, в който да бъде отбелязано, че причината за катастрофата е техническа неизправност на пътя, като дупка или шахта, а не както често пише „движение, несъобразено с пътните условия“. Това на практика означава, че в протокола на КАТ изрично трябва да има посочена причина, че катастрофата е по вина на собственика на пътя.
Ако не сме катастрофирали заради дупка, а буквално сме потрошили автомобила си заради неизправности по пътя е много важно да имаме свидетели. Отново, обаче становището на Пътна полиция е ключово, защото тя дава преценка.
Ако например преминем през дупка на улицата пълна с вода с допустимата скорост от 50 км/ч и ни се изкриви джанта или спускаме гума, за това сто процента е виновна общината. Тогава трябва да извикаме Пътна полиция, която да констатира случилото се в протокол, след което да заведем дело към общината, която е собственик на пътищата на нейна територия.
Ако все пак успеем да спечелим делото срещу местната власт обезщетенията зависят от повредите на автомобила ни. Най-елементарното нещо, за което може да осъдим общината е спукана гума или изкривена джанта. Имало е случаи, когато велосипедисти са падали в цели ями, за което също общината носи отговорност.
Важното е да се научим да търсим правата си, да бъдем информирани и активни. Съветът на специалисти е хората да не се занимават сами с воденето на подобен род дела. Затова има и специализирани асоциации.