ВАЛИДНОСТ НА ЗАСТРАХОВКА „ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА”
Трудова злополука имаме тогава, когато са настъпили внезапни увреждания на човек във връзка с упражняваната от него работа, по повод на извършената работа , или работа извършвана в полза на предприятието, както и при отиване, или напускане на работното място, а и по време на почивката в рамките на работния ден.
Сключената застрахователна полица във връзка с така даденото определение за трудова злополука има валидност във всички случаи, когато са изпълнени условията по горното определение.
Когато пострадалият е причинил умишлено уврежданията си не можем да говорим за трудова злополука и в този случай не би трябвало да се изплаща обезщетение.
При настъпване на трудова злополука работодателят е длъжен в срок от три работни дни да декларира пред съответното поделение на НОИ (национален осигурителен институт) за настъпилото събитие. В противен случай пострадалият (неговите наследници) имат право да уведомят НОИ за злополуката в срок от една година.
Следващата стъпка е да започне разследване за инцидента. Разследването се извършва от НОИ, инспекцията по труда и други компетентни органи. В това разследване следва да се уточнят всички подробности за настъпилия инцидент. Да се съберат всички свидетелски показания (когато има такива). Дали са спазени съответните изисквания по безопасност на труда. Има ли инструктаж по техника на безопасността? Спазени ли са изискванията по безопасността? При това по преценка на НОИ могат да се разследват и други злополуки освен конкретната. Извършените изследвания ще дадат право на НОИ да се произнесе за инцидента.
Изследването може да се извърши
– при присъствието на колега и, или служител на предприятието.
– Член на семейството на жертвата.
– Синдикален представител
– Работнически представител на комисията по условия на труд.
Резултатите се описват в протокол за трудова злополука. Екземпляр от него трябва да получат всички заинтересовани страни. Въз основа на протокола НОИ създава досие, което се пази 5 години, а след това се предава в архива. Пострадалия има право да се запознае със съдържанието на досието. Съгласно това досие НОИ в 7 дневен срок определя дали инцидента може да се приеме за трудова злополука. Преценката на НОИ може да се оспори по съдебен път от заинтересованите.
След приключване на разследването, създаване на досие и преценката на компетентните органи за трудовата злополука следва да се изплати обезщетение на пострадалия или неговите наследници.
Законът задължава работодателят да носи имуществена отговорност за настъпилите вреди от трудовата злополука независимо от вината на пострадалия, когато трудовата злополука е довела до летален изход, или трайно намаляване на трудоспособността на застрахования ( не по-малко от 50%).
При застраховка „ Трудова злополука” обезщетение се изплаща при природни бедствия, като земетресение, наводнение и така нататък. Застрахователната полица изплаща обезщетение и в случаите, когато работника е извършвал дейност без разпореждане , но в полза на работодателя.
Когато трудовата злополука е възникнала по време на полагаемата почивка в рамките на работния ден в съответното предприятие застраховка „трудова злополука също е задължена да изплаща необходимото обезщетение.
Застрахования има право на обезщетение по застрахователната полица на застраховка „Трудова злополука” не само при физическо увреждане, но и при причинени морални щети и пропуснати ползи, или имуществени загуби. Размерът на обезщетенията се определя според конкретният случай, размерът на причинената щета и дължимата справедливост към застрахованият.