ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ЗАСТРАХОВКА АВТОКАСКО
Когато сключвате застраховка „Автокаско” не е лошо да знаете някои подробности. Нека да разгледаме някои положения.
При тази застраховка пострадалият се обезщетява до размера на причинената вреда, без да надвишава застрахователната сума. Към обезщетението следва да се включат и разноски, направени за намаляване или ограничаване на щетата, транспортът до ремонтната база, местодомуване или паркинг за определени дни.
За ново МПС (4-5 години), при частична щета, компаниите дават възможност на застрахования за избор на метода за оценка на вредите (по фактури от сервиз на вносителя, от сервиз предложен от застрахователя, „доверен” сервиз предложен от застрахования – при спазване на изискванията, или по оценката на експерт на застрахователната компания).
Когато МпС е на 4- 12 години обезщетението се определя от фактури на „доверен” сервиз, от предварително посочен от застрахователя сервиз, или по експертна оценка на специалист на застрахователната компания.
Когато възрастта надвишава 10-12 години оценката се извършва само по експертна оценка, като при това застрахователя има такса овехтяване, която варира от 16-21%.
Не е лошо, при застраховка „Автокаско”, когато получите обезщетението си да платите 10% от него, за да си запазите пълното обезщетение при повторна или последваща щета.
Огледът и описа на повредите се извършва поне от две вещи лица. Задължително трябва да се снимат повредите и в уголемен план съответните детайли. Прави се опис на повредите, необходимият ремонт, или подмяна на детайла, необходимост от боядисване. Документът се подписва от вещите лица и от завеждащ щетата. Огледите не могат да са повече от три.
Когато разходите по възстановяването надвишава 75% от застрахователната сума, или обезщетенията до момента надвишават 80% от застраховката, застрахователя обявява „тотална загуба”. От този момент застрахователя прекратява застрахователния договор, като изплаща обезщетението по договор. При това положение се намаляват сумите за запазените елементи и (или) изплатени вече обезщетения. Също се приспадат сумите получени по „Гражданска отговорност” на причинителя на повредата. Застрахованият трябва да представи в застрахователната компания документ от КАТ за сваляне от отчет. Както и нотариално пълномощно, застрахователя да се разпорежда с МПС.
При кражба, собственика трябва да уведоми полицията и застрахователя си не по-късно от 24 часа. Трябва да се съобщи номер на полица, марката, модела, регистрационен номер, адрес на събитието. След подаването на сигнал да се изчака полицията и застрахователя за оглед. Обезщетението се изплаща след приключване на наказателното дело. Ако МПС е върнато се изплаща сумата на повредените части след съставяне на протокол.
След установяване на кражбата на другият ден на застрахователната компания трябва да се представи служебна бележка от полицията за извършен оглед, полици по застраховка „Каско” и „Гражданска отговорност”, лична карта, документ за управление, регистрационен талон на автомобила, и за годишен преглед. Когато документ е останал в откраднатото МПС трябва да се уведоми полицията и застрахователя.
Напоследък се предоставят и териториални разширения на застраховка „Автокаско”, като то се прави обикновено за европейски държави, на ЕС, или на Международно споразумение „Зелена карта”. Тук обаче трябва да се провери точно за какви клаузи важи застраховката, периода й, възможност за пътна помощ, както и към кого да се обърнете при нужда.
И последното при промяна на собственика , последният в седем дневен срок трябва да прехвърли полицата си, иначе тя може да бъде анулирана.
Можете да се свържете с нас на:
- E-mail: office@netinsbrokers.com
- Тел.: 02/851 18 87